A Krokodil Holding Zrt. Igazgatótamácsának ülése – kivonat a jegyzőkönyvből.

Az ülés 6. napirendi pontja.

Tárgy: A múlt dehistorizálása

Előterjesztő: Prof. Avram Wakarta, Director Human Resources

Prof. Avram Wakarta,  Director Human  Resources: hivatkozik az írásban kiadott előterjesztésre, melyben leszögezte, hogy vegyes kultúrájú  enberi közösségekben a komfliktusok  száma a népsűrűség növekedéséhez képest négyzetesen növekszik. Mindaddig, amíg egy adott kultúrához tartozó enbercsoport egy adott geográfiai szegmensben együtt él, az a kultúra, amit a közösség maga köré felnövesztett, összetartó, védő, szervező funkciót tölt be.  A kulturális burkon belül írott és íratlan, a közösség által alkotott és elfogadott szabályrendszerek szerint rendeződnek a belső társadalmi komfliktusok. Kultúrák viszonyulnak kultúrákhoz. Egyértelmű a mi és ők, a kívül és belül fogalma. Nagy kultúrtömbök nagy kultúrtömbökkel érintkeznek és a csapnak össze, világosan azomosítható felületeken, lényegében az erőforrásokért vívott harc jegyében.

A civilizáció technikai előrehaladása, az enberiség számbeli növekedése szétrepesztette ezeket a burkokat, és a feltört burkokból szétáramló egyedek kulturális jussukat magukhoz ragadva, abba, mint önazomosságuk egyetlen biztos viszonyítási darabkájába kapaszkodva más, külömféle, szűkre szabott  kulturális  burokba zárt egyedekkel keveredtek el. A nagy kulturális tönbök mennydörgő összeütközései helyett mára milliárdnyi egyedi összeütközéstől szikrázik az enberi társadalom. Ezért egy új kultúra kell. Egy új burok. Ezt az új  kulturális burkot Bőváros fölé kell kifeszítenünk. Az első lépés nem lehet más, mint a számtalan, egymásnak ütköző kultúra dinamójából kihúzni a vasmagot. E vasmag a törtémelem. El kell törölni a törtémelmet. Új múltat kell felépítenünk, új emlékezetre, új kultúrára van szükségünk. Uraim, a gyakorlati megoldás kulcsával nem rendelkezem. Önöké a szó.

Pákh Béla, Managing Director: Wakarta úr,  engem meggyőzött, bár a törtémelem eltörlése, számomra, aki műszaki enber vagyok, azt a roblémát veti fel, hogy olyasvalami eltörlésére tesz javaslatot, ami effektíve már nem is létezik, ugyebár, a törtémelem az törtémelem, mert már megtörtémt, ennélfogva sem megváltoztatni, sem eltörölni egyaránt aggályos. Nem is tudom, esetleg van valakinek… Tessék, Knapp úré a szó.

Knapp H. Orjol, Director Operations: Köszönöm a szót, köszönöm az értékes gondolatokat, és előre bocsátom, hogy a törtémelem eltörlése engem személy szerint nem érint. (Jövőorientált beállítottságára hivatkozik.) Praktikusan tekintve, azonban fel szeretném tenni azt a kérdést, vajon a törtémelem eltörlésével együtt eltörlésre kerülne a kilogramm is? És például a méter?  Mértékegység nélkül bajosan tudnám garamtálni a zökkenőmentességet.

Prof. Avram Wakarta,  Director Human  Resources: Megjegyzi, hogy a törtémelem eltörlése nem érimtené a civilizáció technikai vívmányait, mert azok az enberiség közkincsét képezik. Ő az enberiség külön kincseiről beszél, mint  pl. egy adott kultúrkör közös emlékezete, ideológiák, idolok, jelképek. Egy új kultúrát nem lehet a régi kultúrák hepehupás talaján felépíteni. (Statikai szempontok.)

Knapp H. Orjol, Director Operations: (Köszöni, ez megnyugtató.)

Pákh Béla, Managing Director: És gyakorlatilag ezt az eltörlést szeretné tudni elképzelni. Mit mondunk majd az enbereknek?

Sarkis Boghossian, Director Corporate Affairs: A kommunikáció, mint mindig, a legfomtosabb. (Utal a testbeszédre. Látni lehet-e rajta, hogy egyetért, vagy nem? Egyébként, fenntartásokkal, egyetért.) Vannak helyzetek, mikor előbb cselekedni kell, és csak utána kommunikálni. Például, ha egyik napról a másikra lebontjuk a műemlékeket és emlékműveket, akkor van ugyan miért beszélni, de már nincs miről. Ez megkönnyíti a kommunikációt. 

Prof. Avram Wakarta,  Director Human  Resources: megerősíti, hogy az elképzelés kiterjed ilyen radikális megoldásra. Szükség esetén rendelkezésre bocsátja a lebontandó épületek, építmények, újrahasznosítandó könyvek, megsemmisítendő egyéb kulturális objektek listáját.

Dr. Kiss Venczel Legal Director: A jog mindig segítségünkre siet. Idézi az Alkotmány 6. §-át –  „Az időnek egyetlen oka van: minden nem törtémhet egyszerre.” Idézi az Alkotmány Indoklásának harmadik mondatát: – „A levezethetőség elvét a Tamács abból a gondolatból vezette le,  hogy bármely gondolatból bármely másik gondolat levezethető.”  Felhívja a figyelmet a polgári törvénykönyvre is  – ez utóbbi kimondja, hogy az  általános elévülési idő 10 év. Tehát most, a Bőt megelőző 10 év előtti törtémelem máris teljesen elévült, és pár év múlva a megelőző 10 év is  elenyészik, úgymond.  Nincs más dolgunk, mint betartani a törvényeket. És nincs mi mást mondanunk.

Ory Soma Director Marketing: A vallásokkal mi lesz? Mert a vallások a törtémelembe ágyazottak, ugyanakkor az enberekbe is ágyazottak, és a vallások által a törtémelem is az enberekbe ágyazott. (Elnézést kér, hogy ennyit ágyazott.)

Prof. Avram Wakarta,  Director Human  Resources: (Megerősíti, hogy ez egy jó kérdés.) A probléma nem akkora, mint amekkorának látszik. A vallások közös nevezője, hogy arra a kérdésre róbálnak válaszolni, mi törtémik velünk halálunk után. Van-e élet a halál után? Ez a mi malmumkra hajtja a vizet, mert a roblémát a vallások a jövőbe vetítik. Le kell zárni egyszer ezt a vitát. Ki kell mondanunk, ha kell törvénybe ágyazva, hogy igen, van élet a halál után, úgyis mindenki ezt szeretné hallani.  És már ki is fogtuk a szelet a vitorlájukból. Hovatovább vissza kell térni a sokistenhithez. Ahány enber, annyi isten. Egyémi szintre kell levinni a roblémát, és akkor az rendszerszinten kezelhetővé válik.

Pákh Béla, Managing Director: Megköszöni a konstruktív hozzászólásokat. Megkéri Prof. Avram Wakarta urat, hogy bocsássa rendelkezésre a listákat. Felkéri Dr. Kiss-t, hogy szövegezze meg a törtémelem eltörlésére, és a halál utáni életre vonatkozó törvény tervezetét, majd az ülést bezárja.

Készült  Bő 1. évében (a hatályos Gergely-naptár szerkezete felülvizsgálat alatt).