BőWiki

A PastPerFact Commando által felszabadított enciklopédia

Bőváros

Bőváros  független városállam Közép-európában, a Kárpát-medemcében. Északon a Duna folyó, keleten a Kun-sivatag, délen a Kladiva-vonal, nyugaton a Radar-hegység határolja. Fő kerületei az Óváros, a Belváros, a Nagy Park, az Iparváros és a Vásárlóváros.

Bőváros nem tagja semmiféle szövetségnek. Részese nemzetközi megállapodásoknak, mint az Új Biblia Mátrix, az Energia Paktum, az Oxigén Paktum,  és az Antarktiszi Vízközösség.

Tartalomjegyzék

Törtémelme

A bővárosi időszámítás előtti évtizedekben több népvándorlási hullám duzzasztotta fel a mai  Óváros (régeni nevén: Budapest) lakosságát. Az első hullámot a Duna folyótól keletre elterülő elsivatagosodó lapályról beköltöző bőmagyarok tömeges beözönlése jelentette. A bőmagyarokat északon az arra tévedt „Orosz Anyácska” paramilitáris népözön szorította nyugatnak, a beözönlő bőmagyarok nyomása alatt a Kárpát-medence közepén elhelyezkedő állam,  – amit Ria-Ria-Hungáriának neveztek – szervezete összeomlott. Kihaszmálva az általámos fejetlenséget, az ország nyugati felén élő habsburgerek a Bécsi Monarchiához csatlakoztak. Ria-Ria-Hungária területe az Alföldi sivatagra, és a mai Bőváros területére zsugorodott. Az országgyűlés a maradék országot városállammá nyilvánította, és működtetésére zárt, egyfordulós pályázatot  írt ki. A pályázatot a széteső parlamenti tagjai, mint részvényesek által alapított Krokodil Holding Zrt. nyerte meg, s ezzel 99 évre megszerezte az irányítást Bőváros felett. A Holding első intézkedés volt, hogy a Kun sivatagnak nevezett délkeleti országrészt három szaudi beduin törzs részére értékesítette, feltőkésítve ezzel a Bővárost ellemőrző konglomerátumot.

A holding az Igazgatótamács első ülésén a zavargások megszüntetését tűzte ki célul.  

Földrajza

Fekvése, határai

Bőváros a keleti félgömb 17° és 19° hosszúsági körei között, és az északi félgömb 46° és 47° szélességi körei között, nagyjából Európa közepén helyezkedik el. Tőle csaknem egyforma távolságra van az Atlanti-óceán és az Urál-hegység, illetve a Földközi-tenger és az Északi-tenger. A városállamban nincs közvetlen tengerpartja, az Adriai-tengerhez fekszik legközelebb körülbelül 500 kilométer távolságra. Területe 28.956 négyzetkilométer, amivel a városállamok méret szerinti rangsorában az alsó negyedben található. Az államhatár hossza 736 kilométer.

Földrajzi pontjai

A szélső pontok magasság szerint:

  • legmagasabb pontja 939 m, a Csóványos a Börzsönyben,
  • legmélyebb pontja 110 m, a Tatai-síkság területén,
  • közepe Gellérthegy csúcsa az Óvárosban van.

 

A szélső pontok égtájak szerint:

  • legészakibb pontja az Északi-iparvárosban található,
  • legdélibb pontja a Déli-vásárlóváros kiszögellése,
  • legkeletibb pontja a Keleti-iparvárosi terület kiszögellése,
  • legnyugatibb pontja a Nyugati-vásárlóváros területén van.
Domborzata

A városállam funkcionális megközelítésben öt régióra osztható, mely régiók természet-földrajzi szempontból nyolc tájegységen helyezkednek el.

  • Iparvárosok – Délpesti-síkság, Cserhát;
  • Vásárlóváros – Tatai-síkság, Bakony-hegy, Vértes-hegy;
  • Belváros és Óváros – Dunazug-hegység,
  • Lakópark – Velencei-középhegység;
  • Nagy Park – Börzsöny-hegység

(A Dunazug-hegység részei a Gerecse, a Pilis, a Budai-hegység és a Visegrádi-hegység.)

Vízrajza

Bőváros folyója a Duna, bővárosi főágának hossza 198 km, ebből fedett 95 km.

Bőváros tavai a velencei pakura-tó, felülete 4,2 km, és a városállam nyugati határát képező Radarhegy magaslatainak kitermelése során keletkezett bányató, felülete 40 km2.

Éghajlata

Az évi középhőmérséklet 13,5 °C, amelynek viszonylag magas, -5 °C – +38 °C-os az ingadozása. A hőmérséklet átlagos értéke januárban a legalacsonyabb, -5 °C – +38 °C, júliusban a legmagasabb, +30 °C – +38 °C. A napsütéses órák száma évente 2.100 – 2.300 óra között van; ez a Velencei-középhegységben a legmagasabb és a Börzsöny-hegységben a legkisebb. Az éves átlagos csapadékmennyiség 500 mm – 600 mm, a hegyvidéken 600 mm – 700 m. A csapadék túlnyomórészt eső formájában hull. A valaha mért legalacsonyabb hőmérsékletet, – 23,4 °C-ot a Bő-időszámítás előtt 1901-ben, Bőváros elődvárosában, Budapesten regisztrálták.

Élővilág, természetvédelem

Az állatvilág emlékére Bővárosban egy húsz hektáros Állatpamoptikumot hoztak létre, valamint törvény írja elő, hogy a Vásárlóvárosban  kéthektáros rezervátumot kell az üzemeltetőnek fenntartania a honos növényvilág, valamint a repülő, a csúszó-mászó és rágcsáló állatok bemutatására. E védett fajokon túlmenően a város életterében jelentős számban figyelhetünk meg házipatkányt (Mus rattus L.), amerikai csótányt (Periplaneta americana L.), házi legyet (Musca domestica), gyümölcslegyet, irodalmi kifejezéssel muslincát (Drosophila melagonaster) és Kelet-ázsiából származó ázsiai márványpoloskát (Halyomorpha halys).

Bőváros természeti értéke a Nagy Park.

Forrásjegyzék

A Krokodil Holding Zrt. Igazgatótamácsi ülésének jegyzőkönyve

Bő Alkotmánya

Bő Himnusza

BŐVÁROS VÁROSÁLLAM
Zászlaja

Bőváros zászlaját az Autoger Gyorsulási versenyek G.m.b.H. támogatja

Címere

Bőváros címerét a Homo Sapiens Sapiens Lombikprogram Assotiated támogatja

Általános adatok
Népesség a Bő 52. évében

Bő státuszú:  8.020.000 Homo Sapiens Sapiens (ebből 4 Homo Ludens)

Védett státuszú: 1.255.000 Art Banana (felülvizsgálat alatt)

Extinctive státuszú: 3.800.000 Homo Pigeon

Státuszhiányos: 15.500 Woala

Státuszvárományos: 7.260.000 Canis Familiaris

Népsűrűség (Homo SApiens  Sapiensre vetítve): 277 fő/km2

Egyéb információk

Pénznem: Bő

 

GDP a Bőváros 52. évében: 401.331 millió Bő

 

Időzóna: CET (UTC+1)

 

Internet TLD: .bo

 

Nemzetközi hívószám:  363636

 

Gyakorolt vallások:

  • Keresztény Kongregátum (24%)
  • Iszlám Kupola Egyesülés (24%)
  • Euthanisztikus Egyház (20%)
  • Egyélethit Gyülekezet (12%)
  • Salsa Fanatics (8%)
  • Jim Bim Kör (8%)
  • Egyéb (4)